27.10.2020, čas: 22:01 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Historické zajímavosti - Nízký Jeseník - Církevní stavby a sakrální objekty - Bruntál - KAPLE SV. ALŽBĚTY V BRUNTÁLE

KAPLE SV. ALŽBĚTY V BRUNTÁLE

Negarantovaná informace
Adresa:792 01 Bruntál
GPS:49°59'25,045"N, 17°27'34,722"E

Pro detail klikni (ortofotomapa)

Základní mapa

Na ulici Jesenická v městě Bruntál stojí nově zrekonstruovaná kaple sv. Alžběty, jejíž prostory slouží jako "Galerie V Kapli".

Vznik kaple sv. Alžběty bezprostředně souvisí se vznikem a vývojem chudobince v Bruntále. Ten byl založen 29. 09. 1584 Hynkem starším Bruntálským z Vrbna. Po převzetí panství Řádem německým starším Bruntálským z Vrbna. Po převzetí panství Řádem německých rytířů chudobince zanikl. Obnoven byl až za velmistra Jana Kašpara z Ampringenu, místodržícím Vilémem Zochou (1670 – 1682).

Nová budova chudobince byla postavena v průběhu rozšiřování tzv. Nisského předměstí směrem ke Starému Městu. V novém objektu chudobince byla postavena i kaple zasvěcená patronce Řádu německých rytířů – sv. Alžbětě Durynské. Kaple byla vysvěcena v roce 1667.

K zásadní změně budovy a kaple došlo za velmistra Maxmiliána III. Josefa d´Este. Tento velmistr kladl důraz na charitativní činnost. Dosavadní přízemní budova byla podle plánů vídeňského architekta Ignaze Wiesingera z roku 1856 o další patro zvýšena kaple byla upravena v novogotickém slohu. Po této přestavbě získala budova chudobince s kaplí dodnes zachovalý vzhled. Řádové sestry zde pečovaly až do roku 1945 o 16 mužů a 20 žen.

Po 2. Sv. válce zde byla umístěna tzv. sodovkárna a po jejím zrušení objekt sloužil jako ubytovna pro dělníky a zřízení staveniště. Výstavbou obytného domu na ulici Družební byl v 80. Letech zbořen zadní trakt a následně měla být zbořena celá budova. Počátkem 90. Let se díky iniciativě Klubu za starý Bruntál podařilo demolici zabránit. A zchátralý objekt zakoupila v roce 1995 stavební firma Czasch. Zde se začíná novodobá historie objektu určeného původně k demolici - prostor tak využili nekomerčním způsobem a nabídnut byl k výstavní činnosti.

Datum poslední aktualizace článku: 28.08.2019